UNISTART - UNIted STAte of RaTio

UNISTART jest próbą zbudowania umysłu społecznego, którego "neurony" stanowią umysły pojedynczych osób.
 
Struną projektu UNISTART jest synteza wiedzy ujęta w ramy spójnego modelu Wszechświata opisanego w PROLOGU. Modelu, który będzie ewoluował wraz z poszerzaniem zrozumienia dostępnego umysłowi społecznemu. Nieustanne udoskonalanie PROLOGU jest jednym z podstawowych celów społeczności UNISTART. Na każdym kwancie czasu będziemy zostawiali za sobą coraz bardziej kompletny PROLOG, rodząc się na nowo w UNISTARCIE lepiej przygotowani do wyzwań, które niesie przyszłość.
 
Drugim ważnym zadaniem społeczności UNISTART jest porządkowanie zasobów wiedzy zawartej w Internecie. Dzisiejszy Internet nadal przypomina wielki ściek, w którym czysta woda niesie ogromne ilości śmieci. Zanurzenie się w tym medium często frustruje, gdyż z polowania na wartościowe treści nie rzadko wracamy z pustymi rękami. To raczej uczęszczane wyszukiwarki polują na nas, niźli służą nam w prostym znajdywaniu pożądanych treści. A internetowe społeczności? Web 1.0 uwolnił ukryte emocje, które w początkowo anonimowym świecie Internetu zaowocowały choćby bezkarną wulgarnością na internetowych forach. Web 2.0, zachęcając do umieszczania treści wytwarzanych przez nas samych, sprowokował nasz ekshibicjonizm. Znów emocje i podtrzymujące je narracje zdominowały społeczności Facebook’a czy Tweeter’a. Pora więc na Web 3.0, który pozostawi za sobą nasze ciała i ich emocje. Najwyższy czas aby racjonalną ludzką społeczność utworzyły nasze umysły. Zacznijmy budować intuicyjnie przeszukiwaną przestrzeń, w której zgromadzimy posiadaną wiedzę.

Wreszcie trzecim celem UNISTARTU pozostaje przyszłość. Wyzwania, które niesie, mogą przerażać! Jednak musimy zdać sobie sprawę, że mamy tylko siebie i nikt za nas przyszłości nie oswoi. Nie ulegajmy więc panice, bo nasze umysły same stanowią przepotężną energię. Taką, która zdolna jest pokierować losami Ziemi. Czy będziemy potrafili skorzystać z synergii naszych indywidualnych umysłów? Czy, połączeni „on line”, jesteśmy w stanie zorganizować wielki umysł społeczny? Czy opracujemy mechanizmy jego działania i odnajdziemy równowagę? Czy wypracujemy niezbędne procedury reagujące na niestabilności?

Jaki będzie efekt naszej pracy - nie wiemy. Więc tak jak zawsze w naszej historii - podejmijmy wyzwanie!

Połączenie jak największej liczby umysłów współtworzących racjonalny model Wszechświata powinno służyć sensownemu zagospodarowaniu przyszłości. Oznacza to także wypracowanie metod obrony przed wirtualnością wytwarzaną przy użyciu coraz doskonalszych maszyn, a bazującą na nie mniej wirtualnych demonach starych ludzkich idei. Czy uciekniemy przed wdzierającą się w naszą świadomość Pustynią Rzeczywistości?

UNISTART! Przyłącz się do nas! Możesz udoskonalać PROLOG, możesz zająć się porządkować wiedzę w przestrzeni Internetu, możesz ją sam tworzyć lub komentować pracę innych. Uczestnicząc w UNISTART będziesz mógł cyzelować uzgodnienia niezbędne dla funkcjonowania prawdziwie demokratycznych wspólnot przyszłości.